Největší mýty o PPC reklamě

Při správě ppc reklam (a občas i při optimalizaci stránek) se velmi často setkávám s mnoha mýty. Vybral jsem dva nejčastější, abych vám ukázal, že jde o pouhou fikci, která je pravdě na hony vzdálená.

pravda nebo fikce

Reklamy proklikávají studenti

To je asi největší mýtus, se kterým se okolo ppc reklam setkávám. Lidé si často myslí, že ppc reklama nepřináší žádný užitek, protože přes ní nechodí relevantní návštěvníci. Je to podle nich v podstatě podfuk, kdy ppc reklamy proklikávají náhodně studenti nebo brigádníci a dostávají za to zaplaceno.

Nevím, kde přesně tato fáma vznikla, ale vím stoprocentně, že to není pravda. Pokud máte špatně nastavené kampaně, tak to možná může vypadat, že platíte za návštěvy mrtvých duší. Jestli se ale o vaše kampaně stará ppc specialista, tak určitě sami vidíte, že se vám vyplatí. Navíc mnohé firmy za placené reklamy utratí miliony, přece by je jen tak nevyhazovaly do vzduchu.

adwords

PPC reklamy zlepšují pozice ve vyhledávačích

Často se při správě ppc kampaní setkávám s názorem, že ten, kdo si platí ppc reklamy, dostává jako bonus lepší pozice v přirozených výsledcích vyhledávání.

Tento mýtus bych vyvrátil jednoduše. Představte si, že má vyhledávač zaindexovaných sto stránek se skvělým nebo průměrným obsahem o puštících. Mimo nich ale najdeme o puštících také deset stránek s omezeným obsahem, který je navíc plný pravopisných chyb. Tyto nekvalitní stránky si ale platí reklamy.

puštík

Myslíte že pak Google zařadí na první pozice vyhledávání nekvalitní stránky, díky tomu, že si platí reklamy? Že všechny výsledky na první stránce budou nekvalitní slátaniny bez relevantních informací? Jenom za odměnu, že si platí ppc? Kdo by pak na vyhledávačích hledal? Vyhledávače by v takovém případě nabízely nekvalitní výsledky a lidé by je přestali používat.

Ppc vám proto přímo pozice v přirozených výsledcích vyhledávání nezlepší, a naopak, pokud se bojíte ztráty pozic vypnutím ppc, tak už nemusíte.