Duplicitní klíčová slova, která máte v PPC i vy

Na každé klíčové slovo je v PPC nejlepší cílit pouze jednou, tedy mít jej jen v jedné reklamní sestavě. Primárně jde o to, abyste zbytečně nebojovali sami proti sobě a mohli jste efektivně vyhodnocovat výsledky. Nemusí se to zdát, ale pokud budete mít v klíčových slovech pořádek, tak můžete ušetřit desítky procent rozpočtu.

Běžně se jako PPC specialista setkávám s následujícím schématem duplicit. Někdo založí sestavu „Pračky Beko“, v ní má klíčové slovo v přesné shodě – [Pračky Beko]. Následně založí sestavu „Beko“, ve které má klíčové slovo ve frázové shodě „Beko“. Dále se nabízí sestava „Pračky“ s klíčovým slovem v modifikované volné shodě +pračky. No a samozřejmě spustí DSA.

Když pak uživatel zadá vyhledávací dotaz „Pračky Beko“. Začnou klíčová slova válčit proti sobě a Adwords nebo Sklik se snaží vybrat to nej. Což znamená, že pokud budou mít všechna klíčová slova stejnou kvalitu, tak vyhrává to nejdražší.

Hlavní problémy:

 • Nemáte kontrolu nad vstupní stránkou. Dost možná se uživatelé dostávají tam kam nechcete, ačkoliv máte k dispozici vymazlenou vstupní stránku.
 • Zobrazuje se irelevantní reklama. Místo vaší vymazlené reklamy s konverzním poměrem 10% zobrazujete obecnou břečku z které nakoupí 1 člověk ze 100.
 • Znehodnocení statistických údajů. Chcete snad mít údaje o člověku, co hledá vaše klíčové slovo v deseti různých sestavách.
 • Potenciálně horší cílení remarketingu.
 • Vyšší CPC – horší PNO a výsledky. (Není nezbytně)

Co to znamená v praxi?

 1. Dopadne to dobře
  Pokud vyhraje klíčové slovo ze sestavy „Pračky Beko“. Tak je to dobré. Uživatel přistane na super vstupní stránku plnou praček.
  Vy zase na první pohled vidíte, že to je další člověk, který má zájem o pračky Beko. Budete ho mít chyceného ve správném remarketingu a získáte další cenné informace o typickém zákazníkovi, který si chce koupit pračku.
 2.  Dopadne to relativně dobře
  Vyhraje klíčové slovo z DSA. Zde už nemáte příliš kontrolu nad tím, kolik utratíte. Dost možná víte, že si můžete pro pračky Beko dovolit max 5 Kč za proklik. Nicméně v DSA máte nastaveno max CPC na 15 Kč.
  Navíc dost možná systém vykouzlí nějakou „nekonverzní“ vstupní stránku. Určitě chcete, aby se dostal uživatel na deset let starý blog o pračkách Beko? Nebo na ten nejdražší model, který máte skladem jen jednou. Na druhou stranu, pokud máte dobře zvládnuté SEO, tak to dost možná dopadne dobře a uživatel dostane, to co chce.
 3.  Dopadne to napůl dobře
  V případě, že vyhraje reklama ze sestavy „Beko“, tak se uživatel dostane na vstupní stránku, kde uvidí vysypané všechny výrobky od značky Beko. Třeba mezi nimi bude i nějaká pračka. Horší to bude v případě, že máte zrovna pračky Beko vyprodané.
  Navíc opět nemáte tak úplně pod kontrolou CPC. Nemluvě o zbytečné roztříštěnosti údajů o typickém zákazníkovi pro dané klíčové slovo.
 4.  Dopadne to napůl dobře podruhé
  Uživatel přijde přes sestavu „Pračky“, reklama ho nasměruje do kategorie všech praček. Když budete mít pěkně udělanou vstupní stránku, tak mu dost možná padne do oka nějaká jiná pračka, navíc je dost možné, že mezi pračkami bude i pár modelů od Beko.
  Nicméně opět můžete platit více než chcete a opět nebudete mít tak přehlednou analytiku.

Jak to vyřešit?

 • Přecházejte multicílení na klíčová slova už při vytváření kampaní
 • Pracujte s vylučujícími klíčovými slovy